Sens dubte les grans guanyadores dels Globus d’Or han estat les dones. Dones vestides de negre com a símbol de protesta i de denúncia al paper de la dona al cinema i tots els escàndols que han anat sorgint a la segona meitat del 2017.
El film que s’ha emportat el guardó a la Millor pel·lícula ha estat Three Billboards outside Ebbing, Missouri, protagonitzada per Frances McDormand (Fargo, Moonrise Kingdom), al qual també s’hi sumen 3 premis més. En canvi, al territori de les sèries, la gran triumfadora ha estat, de nou, Big Little Lies, el drama negre protagonitzat per Nicole Kidman, Reese Witherspoon i Shilene Woodley.
A continuació us deixem amb totes les categories, nominats i guanyadors.
Millor Pel·lícula Drama
Three Billboards Outside Ebbing – GUANYADORA
Call Me By Your Name
Dunkerque
The Post
The Shape of water
Millor Pel·lícula comèdia o musical
Lady Bird – GUANYADORA
Disaster Artist
Get out
The Greatest Showman
I Tonya
Millor Director
Guillermo del Toro (The Shape of water) – GUANYADOR
Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing)
Christopher Nolan (Dunkerque)
Ridley Scott (All the money in the world)
Steven Spielberg (The Post)
Millor Actor Drama
Gary Oldman (Darkest Hour) – GUANYADOR
Timothy Chalamet (Call me by your name)
Daniel Day Lewis (Phantom Thread)
Tom Hanks (The Post)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)
Millor Actriu drama
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing) – GUANYADORA
Jessica Chastain (Molly’s Game)
Sally Hawkins (The Shape of water)
Meryl Streep (The Post)
Michelle Williams (All the money in the world)
Millor Actor comèdia o musical
James Franco (The Disaster Artist) – GUANYADOR
Steve Carell (Battle of the sexes)
Ansel Elgort (Baby Driver)
Hugh Jackman (The greatest Showman)
Daniel Kaluuya (Get out)
Millor Actriu comèdia o musical
Saoirse Ronan (Lady Bird)- GUANYADORA
Judi Dench (Victoria and Abdul)
Helen Mirren (The Leisure Seeker)
Margot Robbie (I, Tonya)
Emma Stone (Battle of the sexes)
Millor Actor secundari
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing) – GUANYADOR
Willem Dafoe (The Florida Project)
Armie Hammer (Call me by your name)
Richard Jenkins (The Shape of water)
Chritopher Plummer (All the money in the world)
Millor actriu secundària
Alison Janney (I, Tonya) – GUANYADORA
Mary J. Blidge (Mudbound)
Hung Chao (Downsizing)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of water)
Millor Guió
Martin McDonagh per Three Billboards Outside Ebbing – GUANYADOR
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor per The Shape of water
Greta Gerwig per Lady Bird
Liz Hannah, Josh Singer per The Post
Aaron Sorkin per Molly’s Game
Millor pel·lícula estrangera
In the Fade (Alemanya) – GUANYADORA
A Fantastic Woman (Xile)
First They Killed My Father (Cambodja)
Loveless (Rússia)
The Square (Suècia, Alemanya, França)
Millor pel·lícula d’animació
Coco – GUANYADORA
The Boss Baby
Ferdinand
Loving Vincent
The Breadwinner
Millor Banda Sonora
The Shape of water – GUANYADORA
Three Billboards Outside Ebbing
Phantom Thread
The Post
Dunkerque
Millor cançó
The greatest showman – This is me – GUANYADORA
Ferdinand – Home
Mudbound – Mighty river
Coco – Remember me
The Star – The star
Millor sèrie Drama
The Handmaid’s tale – GUANYADORA
The Crown
Game of Thrones
Starnger Things
This is us
Millor sèrie comèdia o musical
The Marvelous Mrs. Maisel- GUANYADORA
Master of None
Will & Grace
Black-ish
SMILF
Millor sèrie limitada o TV movie
Big Little Lies – GUANYADORA
Feud
Fargo
The Sinner
Top of The Lake
Millor actor de sèrie limitada o TV movie
Ewan McGregor (Fargo) – GUANYADOR
Robert De Niro (The Wizard of Lies)
Jude Law (Young Pope)
Kyle MacLachlan (Twin Peaks)
Geoffrey Rush (Genius)
Millor actriu sèrie limitada o TV movie
Nicole Kidman (Big Little Lies) – GUANYADORA
Jessica Biel (The Sinner)
Jessica Lange (Feud: Bette and Joan)
Susan Sarandon (Feud: Bette and Joan)
Reese Witherspoon (Big Little Lies)
Millor actor de sèrie Drama
Sterling K. Brown (This Is Us) – GUANYADOR
Jason Bateman (Ozark)
Freddie Highmore (The Good Doctor)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Liev Schreiber (Ray Donovan)
Millor actriu de sèrie Drama
Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale) – GUANYADORA
Claire Foy (The Crown)
Maggie Gyllenhaal (The Deuce)
Katherine Langford (13 reasons why)
Caitriona Balfe (Outlander)
Millor actor de sèrie comèdia o musical
Aziz Ansari (Master of None) – GUANYADOR
Anthony Anderson (Black-ish)
Kevin Bacon (I Love Dick)
William H Macy (Shameless)
Eric McCormack (Will & Grace)
Millor actriu de sèrie comèdia o musical
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel) – GUANYADORA
Pamela Adlon (Better Things)
Alison Brie (Glow)
Issa Rae (Insecure)
Frankie Shaw (SMILF)
Millor actor secundari sèrie o TV movie
Alexander Skarsgaard (Big Little Lies) – GUANYADOR
David Harbour (Stranger Things)
Alfred Molina (Feud: Bette and Joan)
Christian Slater (Mr. Robot)
David Thewlis (Fargo)
Millor actriu secundària sèrie o TV movie
Laura Dern (Big Little Lies) – GUANYADORA
Ann Dowd (The Handmaid’s Tale)
Chrissy Metz (This Is Us)
Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies)
Shailene Woodley (Big Little Lies)