A manca d’un mes per la gala dels premis Gaudí 2017 que atorga l’Acadèmia del Cinema Català, s’ha fet pública la llista de nominats a les diferents categories. Miranda Gas i Francesc Orella han estat els encarregats de llegir els finalistes en el marc de l’Auditori de la Pedrera.

1. Millor pel·lícula

‘El rei borni’, de Marc Crehuet

‘La propera pell’, d’Isaki Lacuesta i Isa Campo

‘Les amigues de l’Àgata’, de Laia Alabart, Alba Cros, Laura Rius i Marta Verheyen

‘Tots els camins de Déu’, de Gemma Ferraté

2. Millor pel·lícula en llengua no catalana

‘100 metros’, de Marcel Barrena

‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’), de Juan Antonio Bayona

‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’), d’Albert Serra

3. Millor direcció

Albert Serra per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Isaki Lacuesta i Isa Campo per ‘La propera pell’

Juan Antonio Bayona per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

Marc Crehuet per ‘El rei borni’

4. Millor guió

Carles Torras i Martín Bacigalupo per ‘Callback’

Isa Campo, Isaki Lacuesta i Fran Araújo per ‘La propera pell’

Marc Crehuet per ‘El rei borni’

Marcel Barrena per ‘100 metros’

5. Millor protagonista femenina

Betsy Túrnez per ‘El rei borni’

Emma Suárez per ‘La propera pell’

Ruth Llopis per ‘El rei borni’

Sílvia Pérez Cruz per ‘Cerca de tu casa’

6. Millor protagonista masculí

Alain Hernández per ‘El rei borni’

Àlex Monner per ‘La propera pell’

Eduard Fernández per ‘El hombre de las mil caras’

Miki Esparbé per ‘El rei borni’

7. Millor direcció de producció

Toni Carrizosa per ‘Toro’

Sandra Hermida per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

Teresa Gefaell i Alberto Álvarez per ‘100 metros’

Xavi Resina per ‘La propera pell’

8. Millor pel·lícula documental

‘Alcaldessa’, dirigida per Pau Faus

‘Bigas x Bigas’, dirigida per Bigas Luna,

‘Priorat’, dirigida per David Fernández

‘Sexe, maraques i chihuahues’, escrita i dirigida per Diego Mas Trelles

9. Millor curtmetratge

‘En la azotea’, dirigit per Damià Serra Cauchetiez

‘Graffiti’, dirigit per Lluís Quílez Sala

‘Tiger’, escrit i dirigit per Aina Clotet

‘Timecode’, dirigit per Juanjo Giménez

10. Millor pel·lícula per a televisió

‘Ebre, del bressol a la batalla’, dirigida per Roman Parrado

‘Fassman, l’increïble home radar’, dirigida per Joaquim Oristrell

‘La Xirgu’, dirigida per Sílvia Quer

‘Laia’, dirigida per Lluís Danés

11. Millor pel·lícula d’animació

‘Ozzy’, dirigida per Alberto Rodríguez i Nacho La Casa

12. Millor direcció artística

Eugenio Caballero per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

Roger Bellés per ‘La propera pell’

Sebastian Vogler per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Sylvia Steinbrecht per ‘El rei borni’

13. Millor actriu secundària

Adriana Ozores per ‘Cerca de tu casa’

Alexandra Jiménez per ‘100 metros’

Clara Segura per ‘100 metros’

Greta Fernández per ‘La propera pell’

14. Millor actor secundari

Bruno Bergonzini per ‘100 metros’

David Verdaguer per ‘100 metros’

Karra Elejalde per ‘100 metros’

Sergi López per ‘La propera pell’

15. Millor muntatge

Albert Serra, Artur Tort i Ariadna Ribas per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Domi Parra per ‘La propera pell’

Jaume Martí per ‘Contratiempo’

Jaume Martí i Bernat Vilaplana per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

16. Millor música original

Arnau Bataller per ‘The chosen’ (‘El elegido’)

Fernando Velázquez per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

Gerard Gil per ‘La propera pell’

Sílvia Pérez Cruz per ‘Cerca de tu casa’

17. Millor fotografia

Arnau Valls Colomer per ‘Tarde para la ira’

Diego Dussuel per ‘La propera pell’

Jonathan Ricquebourg per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Oscar Faura per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

18. Millor vestuari

Ariadna Papió per ‘Gernika’

Mercè Paloma per ‘The chosen’ (‘El elegido’)

Nina Avramovic per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Steven Noble per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

19. Millor so

Albert Manera i Xavier Mas per ‘Cerca de tu casa’

Alejandro Castillo, Amanda Villavieja i Denis Séchaud per ‘La propera pell’

Marc Orts, Carlos Alberto Lopes i Branko Neskov per ‘100 metros’

Oriol Tarragó, Peter Glossop i Marc Orts per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

20. Millors efectes visuals

Àlex Villagrasa per ‘100 metros’

Félix Bergés, Pau Costa, David Martí i Montse Ribé per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a

veure’)

Lluís Castells per ‘The chosen’ (‘El elegido’)

Rafa Galdó per ‘Toro’

21. Millor maquillatge i perruqueria

Marese Langan per ‘A monster calls’ (‘Un monstre em ve a veure’)

Marion Vissac i Antoine Mancini per ‘La mort de Louis XIV’ (‘La mort de Lluís XIV’)

Miriam Blank i Laura Pellicciotta per ‘La propera pell’

Patricia Reyes i Alba Guillén per ‘100 metros’

22. Millor pel·lícula europea

‘Elle’, dirigida per Paul Verhoeven

‘Mustang’, escrita i dirigida per Deniz Gamze Ergüven

‘Saul fia’ (‘El fill de Saül’), dirigida per László Nemes

‘The lobster’ (‘La llagosta’), dirigida per Yorgos Lanthimos

 

Comparteix
AnteriorAquest divendres al cinema…
SegüentGuerra i pau
Elèctric de professió però cinèfil de vocació. Soc un amant de la història i ocupo les hores perdudes entre pel·lícules i lectures. Aficionat radiofònic m'agrada perdrem pel món de les ones, però si realment em voleu trobar, dins d'un cinema m'haureu de buscar.