El pròxim 11 de febrer se celebrarà la 37a edició de la gala dels Premis Goya, la festa del cinema espanyol. Els intèrprets Antonio de la Torre i Clara Lago seran els encarregats de presentar l’esdeveniment que per primera vegada amplien els nominats a 5 candidats per cada categoria. A continuació es pot consultar la llista dels films escollis per competir per aquest guardó.

Millor Pel·lícula

Alcarràs
As bestas
Cinco Lobitos
La Maternal
Modelo 77

Millor Direcció

Carla Simón (Alcarràs)
Rodrigo Sorogoyen (As bestas)
Pilar Palomero (La Maternal)
Carlos Vermut (Mantícora)
Alberto Rodríguez (Modelo 77)

Millor Direcció Novell

Carlota Pereda (Cerdita)
Alauda Ruiz de Azúa (Cinco lobitos)
Elena López Riera (El agua)
Juan Diego Botto (En los márgenes)
Mikel Gurrea (Suro)

Millor Actriu Protagonista

Marina Foïs (As bestas)
Laia Costa (Cinco lobitos)
Anna Castillo (Girasoles silvestres)
Bárbara Lennie (Los renglones torcidos de Dios)
Vicky Luengo (Suro)

Millor Actor Protagonista

Denis Ménochet (As bestas)
Luis Tosar (En los márgenes)
Nacho Sánchez (Mantícora)
Javier Gutiérrez (Modelo 77)
Miguel Herrán (Modelo 77)

Millor Actriu de Repartiment

Marie Colomb (As bestas)
Carmen Machi (Cerdita)
Susi Sánchez (Cinco Lobitos)
Penélope Cruz (En los márgenes)
Ángela Cervantes (La Maternal)

Millor Actor de Repartiment

Diego Anido (As bestas)
Luis Zahera (As bestas)
Ramón Barea (Cinco lobitos)
Fernando Tejero (Modelo 77)
Jesús Carroza (Modelo 77)

Millor Actriu Revelació

Ana Otín (Alcarràs)
Laura Galán (Cerdita)
Luna Pamies (El agua)
Valèria Sorolla (La consagración de la primavera)
Zoe Stein (Mantícora)

Millor Actor Revelació

Albert Bosch (Alcarràs)
Jordi Pujol Dolcet (Alcarràs)
Mikel Bustamante (Cinco lobitos)
Christian Checa (En los márgenes)
Telmo Irureta (La consagración de la primavera)

Millor Pel·lícula Documental

A las mujeres de España, María Lejárraga
El sostre groc (El techo amarillo)
Labordeta, un hombre sin más
Oswald. El falsificador
Sintiéndolo mucho

Millor Guió Original

Arnau Vilaró y Carla Simón (Alcarràs)
Isabel Peña y Rodrigo Sorogoyen (As bestas)
Alauda Ruiz de Azúa (Cinco lobitos)
Carlos Vermut (Mantícora)
Alberto Rodríguez y Rafael Cobos (Modelo 77)

Millor Guió Adaptat

Carlota Pereda (Cerdita)
Paul Urkijo Alijo (Irati)
Guillem Clua y Oriol Paulo (Los renglones torcidos de Dios)
David Muñoz y Félix Viscarret (No miras a los ojos)
Fran Araújo, Isa Campo e Isaki Lacuesta (Un año, una noche)

Millor Fotografia

Alcarràs
As bestas
Cinco lobitos
Competencia oficial
Modelo 77

Millor Muntatge

Alcarràs
As bestas
Cinco lobitos
Modelo 77
Un año, una noche

Millor Direcció de Producció

Alcarràs
As bestas
Cerdita
Cinco lobitos
Modelo 77

Millor Direcció d’Art

Alcarràs
As bestas
La piedad
Los renglones torcidos de Dios
Modelo 77

Millor Cançó

En los márgenes, de Eduardo Cruz y Rozalén (En los márgenes)
Izena duena bada, de Aránzazu Calleja, Maite Arroitajauregi “Mursego” y Paul Urkijo Alijo (Irati)
Sintiéndolo mucho, de Joaquín Sabina,Leiva (Sintiéndolo mucho)
Un paraíso en el sur, de Paloma Peñarrubia Ruiz,Vanesa Benítez Zamora (La vida chipén)
Batalla, de Joseba Beristain (Unicorn Wars)

Millor Música

As bestas
Irati
Las niñas de cristal
Los renglones torcidos de Dios
Modelo 77

Millors Efectes Especials

13 exorcismos
As bestas
Irati
Malnazidos
Modelo 77

Millor So

Alcarràs
As bestas
Cinco lobitos
Modelo 77
Un año, una noche

Millor Maquillatge i Perruqueria

As bestas
Cerdita
La piedad
Los renglones torcidos de Dios
Modelo 77

Millor Disseny Vestuari

As bestas
Irati
La piedad
Los renglones torcidos de Dios
Modelo 77
Malnazidos

Millor Pel·lícula d’Animació

Black is Beltza II: Ainhoa
Inspector Sun y la maldición de la viuda negra
Los demonios de barro
Tadeo Jones 3. La tabla esmeralda
Unicorn Wars

Millor Pel·lícula Iberoamericana

1976 (Chile)
Argentina, 1985 (Argentina)
La jauría (Colombia)
Noche de fuego (México)
Utama (Bolivia)

Millor Pel·lícula Europea

Belfast (Reino Unido)
Fue la mano de Dios (Italia)
La peor persona del mundo (Noruega)
Las ilusiones perdidas (Francia)
Un pequeño mundo (Bélgica)

Millor Curt de Ficció

Arquitectura emocional 1959
Chaval
Cuerdas
La entrega
Sorda

Millor Curt Documental

Dancing with Rosa
La gàbia, Maldita. A Love Song to Sarajevo
Memoria
Trazos del alma

Millor Curt d’Animació

Amanece la noche más larga
Amarradas
La prima Cosa
La primavera siempre vuelve
Loop