El proper 28 de gener tindrà lloc a l’Auditori Fòrum-CCIB la X gala dels premis Gaudí que atorga l’Acadèmia del Cinema Català en l’àmbit cinematogràfic.  La gran nit estarà dirigida per Lluis Danés i enguany Incerta Gloria d’Agustí Villaronga i Estiu 1993 de Carla Simon, surten com a favorites amb 16 i 14 nominacions respectivament. Brava i La pel.lícula de nuestra vida completaran aquest quartet que optarà al Gaudí a millor pel.lícula.

A continuació us deixem amb tots els nominats d’aquest desè aniversari dels premis Gaudí.

  1. Millor pel·lícula
  • “Brava”, dirigida per Roser Aguilar, escrita per Roser Aguilar i Alejandro Hernández i produïda per Setmàgic Audiovisual, Iberrota Films i TV On
  • “Estiu 1993”, escrita i dirigida per Carla Simón i produïda per Inicia Films i Avalon PC
  • “Incerta glòria”, dirigida per Agustí Villaronga, escrita per Coral Cruz i Agustí Villaronga i produïda per Massa d’Or Produccions, Televisió de Catalunya, Aragón TV i Urresti Producciones
  • “La película de nuestra vida”, escrita i dirigida per Enrique Baró i Ubach i produïda per All I Need Is Mone
  1. Millor pel·lícula en llengua no catalana
  • “Júlia ist”, dirigida per Elena Martín, escrita per Elena Martín, Marta Cruañas i Pol Rebaque i produïda per Lastor Media
  • “La llamada“, escrita i dirigida per Javier Ambrossi i Javier Calvo i produïda per Lo Hacemos Y Ya Vemos, Sábado Películas i Apache Films
  • “Tierra firme”, dirigida per Carlos Marques-Marcet, escrita per Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish i produïda per Lastor Media i Vennerfilms
  • “The Bookshop (La librería)”, escrita i dirigida per Isabel Coixet i produïda per Diagonal TV, A Contracorriente Films, Green Films i Zephyr Films
  1. Millor direcció
  • Agustí Villaronga per Incerta glòria”
  • Carla Simón per “Estiu 1993”
  • Carlos Marques-Marcet per “Tierra firme”
  • Isabel Coixet per “The Bookshop (La librería)”
  1. Millor guió
  • Carla Simón per Estiu 1993
  • Carlos Marques-Marcet i Jules Nurrish per Tierra firme
  • Coral Cruz i Agustí Villaronga per Incerta glòria
  • Isabel Coixet per The Bookshop (La librería)
  1. Millor protagonista femenina
  • Laia Artigas per Estiu 1993
  • Laia Marull per Brava
  • Núria Prims per Incerta glòria
  • Oona Chaplin per Tierra firme
  1. Millor protagonista masculí
  • Antonio de la Torre per Abracadabra
  • David Verdaguer per Tierra firme
  • Marcel Borràs per Incerta glòria
  • Ricardo Darín per Nieve negra
  1. Millor direcció de producció
  • Aleix Castellón per Incerta glòria
  • Jordi Berenguer i Alex Boyd per The Bookshop (La librería)
  • Mireia Graell per Estiu 1993
  • Sergi Moreno i Sophie Venner per Tierra firme
  1. Millor pel·lícula documental
  • Classe valenta, dirigida per Víctor Alonso Berbel, escrita per Víctor Alonso Berbel, Borja Barrera Allué i Jan Matheu Montserrat i produïda per Compacto
  • La Chana, escrita i dirigida per Lucija Stojevic i produïda per Noon Films
  • Lesa humanitat, escrita i dirigida per Héctor Fáver i produïda per Vargtimmen Films
  • Sasha, escrita i dirigida per Fèlix Colomer i produïda per Escac Films
  1. Millor curtmetratge
  • Cunetas, dirigida per Pau Teixidor Coloma, escrita per Pau Teixidor Coloma i Albert Auladell i produïda per Pau Teixidor Coloma i Coming Soon Films
  • La inútil, dirigida per Belén Funes, escrita per Belén Funes i Marçal Cebrián i produïda per Miss Wasabi Films
  • Les bones nenes, dirigida per Clara Roquet, escrita per Eduard Sola i produïda per Lastor Media
  • Los desheredados, escrita i dirigida per Laura Ferrés i produïda per Inicia Films
  1. Millor pel·lícula per a televisió
  • Amics per sempre, dirigida per Roman Parrado, escrita per Alfred Pérez-Fargas i Roger Danès i produïda per Lastor Media, Som Batabat i Televisió de Catalunya
  • La llum d’Elna, dirigida per Sílvia Quer, escrita per Margarita Melgar i produïda per Distinto Films, Televisió de Catalunya, Bohemian Films, Radio Télévision Suisse, Producciones Cibeles i Televisión Española
  • Pau, la força d’un silenci, dirigida per Manuel Huerga, escrita per Maria Jaén i Jordi Vallejo i produïda per Minoria Absoluta
  • Res no tornarà a ser com abans, dirigida per Carol López, escrita per Carol López i Helena López i produïda per Focus Audiovisuals
  1. Millor pel·lícula d’animació
  • Deep, dirigida per Julio Soto Gúrpide, escrita per Julio Soto Gúrpide, José Tatay i Salva Rubio i produïda per The Kraken Films i Thinklab Media
  • Tadeo Jones 2. El secreto del Rey Midas, dirigida per Enrique Gato i David Alonso, escrita per Jordi Gasull, Javier Barreira i Neil Landau i produïda per Telecinco Cinema, Telefónica Studios, El Toro Pictures, Ikiru Films i Lightbox Entertainment
  1. Millor direcció artística
  • Ana Alvargonzález per Incerta glòria
  • Llorenç Miquel per The Bookshop (La librería)
  • Monica Bernuy per Estiu 1993
  • Tim Dickel per Tierra firme
  1. Millor actriu secundària
  • Anna Castillo per La llamada
  • Bruna Cusí per Estiu 1993
  • Bruna Cusí per Incerta glòria
  • Natalia Tena per Tierra firme
  1. Millor actor secundari
  • Bill Nighy per The Bookshop (La librería)
  • David Verdaguer per Tierra firme
  • Emilio Gutiérrez Cava per Brava
  • Oriol Pla per Incerta glòria
  1. Millor muntatge
  • Ana Pfaff i Didac Palou per Estiu 1993
  • Ariadna Ribas i Diana Toucedo per Júlia ist
  • Bernat Aragonés per The Bookshop (La librería)
  • Raúl Román per Incerta glòria
  1. Millor música original
  • Alfonso Vilallonga per The Bookshop (La librería)
  • Ernest Pipó i Pau Boïgues per Estiu 1993
  • José González Riera (Marcus JGR) per Incerta glòria
  • Leiva per La llamada
  1. Millor fotografia
  • Dagmar Weaver-Madsen per Tierra firme
  • Jean Claude Larrieu per The Bookshop (La librería)
  • Josep M. Civit per Incerta glòria
  • Santiago Racaj per Estiu 1993
  1. Millor vestuari
  • Anna Aguilà per Estiu 1993
  • Mercè Paloma per Incerta glòria
  • Mercè Paloma per The Bookshop (La librería)
  • Vinyet Escobar per Tierra firme
  1. Millor so
  • Albert Gay, Enrique G. Bermejo i Carlos Jiménez per The Bookshop (La librería)
  • Diego Casares, Jonathan Darch i Dani Zacharias per Tierra firme
  • Eva Valiño, Roger Blasco i Carlos Jiménez per Estiu 1993
  • Xavier Mas, Fernando Novillo i Ricard Galceran per Incerta glòria
  1. Millors efectes visuals
  • Enric Masip, Joan Mussull, David Martí, Montse Ribé, Cesc Biénzobas i Joan Amer per Muse (Musa)
  • Lluis Rivera i Jordi San Agustín per Proyecto Lázaro
  • Manuel López Egea i Bernat Aragonés per Incerta glòria
  • Raúl Romanillos i Jordi San Agustín per Abracadabra
  1. Millor maquillatge i perruqueria
  • Alma Casal per Incerta glòria
  • Montse Sanfeliu i Laura Vacas per The Bookshop (La librería)
  • Pilar Guillem i Marta Arce per Estiu 1993
  • Sylvie Imbert i Paco Rodríguez Frías per Abracadabra
  1. Millor pel·lícula europea
  • Dunkirk (Dunkerque), escrita i dirigida per Christopher Nolan. Regne Unit
  • La tortue rouge (La tortuga roja), dirigida per Michael Dudok de Wit i escrita per Michael Dudok de Wit. França i Japó
  • Lady Macbeth, dirigida per William Oldroyd i escrita per Alice Birch. Regne Unit
  • Toni Erdmann, escrita i dirigida per Maren Ade. Alemanya

Comparteix
AnteriorCrítica de ‘La casa de papel’
SegüentAquest divendres al cinema…
L'Escriba és un espai literari per a tots els públics. Recomanacions, novetats editorials, entrevistes i activitats per apropar-te totes les vessants de la literatura i el sector cultural.

Deixa una resposta: