Nominacions als Premis Gaudí 2019

0
82

La curs dels premis de cinema ha començat i ve carregada de novetats. Si la setmana passada anunciàvem els nominats als Globus d’Or 2019, ara és el torn dels Gaudí 2019. I no us aixequeu que demà és el torn dels Premis Goya.

36 títols es disputen els Premis Gaudí en la seva onzena edició. La gala tindrà lloc el 27 de gener. Entre dos aguas, Viaje al cuarto de una madre i El fotógrafo de Mauthausen (9), Petra (8) i Les distàncies (7) són les pel·lícules que acumulen més nominacions. Passem, però a veure totes les nominacions per cada categoria.

Millor pel·lícula

Formentera Lady, de Pau Durà

Jean-François i el sentit de la vida, de Sergi Portabella

Les distàncies, d’Elena Trapé

Yo la busco, de Sara Gutiérrez Galve

Millor pel·lícula en llengua no catalana

El fotógrafo de Mauthausen, de Mar Targarona

Entre dos aguas, d’Isaki Lacuesta

Petra, de Jaime Rosales

Viaje al cuarto de una madre, de Celia Rico

Millor direcció

Celia Rico, per Viaje al cuarto de una madre

Elena Trapé, per Les distàncies

Isaki Lacuesta, per Entre dos aguas

Jaime Rosales, per Petra

Millor guió

Celia Rico, per Viaje al cuarto de una madre

Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide, per Petra

Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy, per Les distàncies

Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta, per Entre dos aguas

 

Millor protagonista femenina

Alexandra Jiménez, per Les distàncies

Bárbara Lennie, per Petra

Carme Elías, per Quién te cantará

Lola Dueñas, per Viaje al cuarto de una madre

Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl, per Petra

Israel Gómez Romero, per Entre dos aguas

Mario Casas, per El fotógrafo de Mauthausen

Sergi López, per La vida lliure

Millor direcció de producció

Aitor Martos, per Entre dos aguas

Edmon Roch i Toni Novella, per Yucatán

Eduard Vallès i Hanga Kurucz, per El fotógrafo de Mauthausen

Josep Amorós, per Viaje al cuarto de una madre

Millor actriu secundària

Anna Castillo, per Viaje al cuarto de una madre

Clara Segura, per Durante la tormenta

Maria Ribera, per Les distàncies

Marisa Paredes, per Petra

Millor actor secundari

Alain Hernández, per El fotógrafo de Mauthausen

Eduard Fernández, per Todos lo saben

Miki Esparbé, per Les distàncies

Oriol Pla, per Petra

Millor muntatge

Ana Pfaff, per Con el viento

Bernat Vilaplana, per Jurassic World: El reino caído

Liana Artigal, per Les disàncies

Sergi Dies, per Entre dos aguas

Millor fotografia

Edu Grau, per Quién te cantará

Diego Dussuel, per Entre dos aguas

Hélène Louvart, per Petra

Óscar Faura, per Jurassic World: El reino caído

Millor direcció artística

Balter Gallart, per Superlópez

Laia Ateca, per Quién te cantará

Mireia Carles, per Viaje al cuarto de una madre

Rosa Ros, per El fotógrafo de Mauthausen

Millor música original

Diego Navarro, per El fotógrafo de Mauthausen

Gerard Pastor, per Jean-François i el sentit de la vida

Josep Sanou, per Petitet

Kiko Veneno i Raül Refree, per Entre dos aguas

Millor vestuari

Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez, per Superlópez

Clara Bilbao, per La sombra de la ley

Mercè Paloma, per El fotógrafo de Mauthausen

Vinyet Escobar, per Viaje al cuarto de una madre

Millor so

Oriol Tarragó, per Jurassic World: El reino caído

Albert Manera i Amanda Villavieja, per Viaje al cuarto de una madre

Alejandro Castillo i Amanda Villavieja, per Entre dos aguas

Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann, per Superlópez

Millors efectes visuals

Àlex Villagrasa i Lluís Rivera, per Durante la tormenta

Félix Bergés i Lluís Rivera, per La sombra de la ley

Jordi San Agustín, per El fotógrafo de Mauthausen

Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga, per Superlópez

Millor maquillatge i perruqueria

Caitlin Acheson i Jesús Martos, per Blackwood

Caitlin Acheson i Jesús Martos, per El fotógrafo de Mauthausen

Jesús Martos i Montse Sanfeliu, per Superlópez

Noe Montes i Raquel Fidalgo, per La sombra de la ley

Millor pel·lícula d’animació

Black is beltza, de Fermin Muguruza

Memòries d’un home en pijama, de Carlos Fernández de Vigo

Millor pel·lícula documental

Comandante Arian, d’Alba Sotorra

I hate New York, de Gustavo Sánchez

Petitet, de Carles Bosch

Trinta lumes, de Diana Toucedo

Millor pel·lícula europea

Call me by your name, de Luca Guadagnino

Caras y lugares, d’Agnès Varda i JR

Cold war, de Pawel Pawlikowski

El hilo invisible, de Paul Thomas Anderson

Millor curtmetratge

La última virgen, de Bàrbara Farré

Primer estrat, de Ventura Durall

Silencio por favor, de Carlos Villafaina

Tomorrow, d’Andrew Tarbet

Millor pel·lícula per a televisió

El nom, de Joel Joan

De la ley a la ley, de Sílvia Quer

Vida privada, de Sílvia Munt

Vilafranca, de Lluís Maria Güell

Deixa una resposta: