Entre dos aguas, d’Isaki Lacuesta, ha esta la gran triomfadora dels Premis Gaudí amb set guardons dels nou als que estava nominada. Per altra banda, Les distàncies s’ha emportat el Gaudí a millor pel·lícula i Viaje al cuarto de una madre i El fotógrafo de Mauthausen han empatat amb quatre estatuetes.

Millor pel·lícula

Formentera Lady, de Pau Durà
Jean-François i el sentit de la vida, de Sergi Portabella
Les distàncies, d’Elena Trapé
Yo la busco, de Sara Gutiérrez Galve

Millor pel·lícula en llengua no catalana

El fotógrafo de Mauthausen, de Mar Targarona
Entre dos aguas, d’Isaki Lacuesta
Petra, de Jaime Rosales
Viaje al cuarto de una madre, de Celia Rico

Millor direcció

Celia Rico, per Viaje al cuarto de una madre
Elena Trapé, per Les distàncies
Isaki Lacuesta, per Entre dos aguas
Jaime Rosales, per Petra

Millor guió

Celia Rico, per Viaje al cuarto de una madre
Clara Roquet, Jaime Rosales i Michel Gaztambide, per Petra
Elena Trapé, Josan Hatero i Miguel Ibáñez Monroy, per Les distàncies
Fran Araújo, Isa Campo i Isaki Lacuesta, per Entre dos aguas

Millor protagonista femenina

Alexandra Jiménez, per Les distàncies
Bárbara Lennie, per Petra
Carme Elías, per Quién te cantará
Lola Dueñas, per Viaje al cuarto de una madre

Millor protagonista masculí

Àlex Brendemühl, per Petra
Israel Gómez Romero, per Entre dos aguas
Mario Casas, per El fotógrafo de Mauthausen
Sergi López, per La vida lliure

Millor direcció de producció

Aitor Martos, per Entre dos aguas
Edmon Roch i Toni Novella, per Yucatán
Eduard Vallès i Hanga Kurucz, per El fotógrafo de Mauthausen
Josep Amorós, per Viaje al cuarto de una madre

Millor actriu secundària

Anna Castillo, per Viaje al cuarto de una madre
Clara Segura, per Durante la tormenta
Maria Ribera, per Les distàncies
Marisa Paredes, per Petra

Millor actor secundari

Alain Hernández, per El fotógrafo de Mauthausen
Eduard Fernández, per Todos lo saben
Miki Esparbé, per Les distàncies
Oriol Pla, per Petra

Millor muntatge

Ana Pfaff, per Con el viento
Bernat Vilaplana, per Jurassic World: El reino caído
Liana Artigal, per Les disàncies
Sergi Dies, per Entre dos aguas

Millor fotografia

Edu Grau, per Quién te cantará
Diego Dussuel, per Entre dos aguas
Hélène Louvart, per Petra
Óscar Faura, per Jurassic World: El reino caído

Millor direcció artística

Balter Gallart, per Superlópez
Laia Ateca, per Quién te cantará
Mireia Carles, per Viaje al cuarto de una madre
Rosa Ros, per El fotógrafo de Mauthausen

Millor música original

Diego Navarro, per El fotógrafo de Mauthausen
Gerard Pastor, per Jean-François i el sentit de la vida
Josep Sanou, per Petitet
Kiko Veneno i Raül Refree, per Entre dos aguas

Millor vestuari

Alberto Valcárcel i Cristina Rodríguez, per Superlópez
Clara Bilbao, per La sombra de la ley
Mercè Paloma, per El fotógrafo de Mauthausen
Vinyet Escobar, per Viaje al cuarto de una madre

Millor so

Oriol Tarragó, per Jurassic World: El reino caído
Albert Manera i Amanda Villavieja, per Viaje al cuarto de una madre
Alejandro Castillo i Amanda Villavieja, per Entre dos aguas
Marc Orts, Oriol Tarragó i Sergio Bürmann, per Superlópez

Millors efectes visuals

Àlex Villagrasa i Lluís Rivera, per Durante la tormenta
Félix Bergés i Lluís Rivera, per La sombra de la ley
Jordi San Agustín, per El fotógrafo de Mauthausen
Laura Pedro, Lluís Rivera i Ricard Barriga, per Superlópez

Millor maquillatge i perruqueria

Caitlin Acheson i Jesús Martos, per Blackwood
Caitlin Acheson i Jesús Martos, per El fotógrafo de Mauthausen
Jesús Martos i Montse Sanfeliu, per Superlópez
Noe Montes i Raquel Fidalgo, per La sombra de la ley

Millor pel·lícula d’animació

Black is beltza, de Fermin Muguruza
Memòries d’un home en pijama, de Carlos Fernández de Vigo

Millor pel·lícula documental

Comandante Arian, d’Alba Sotorra
I hate New York, de Gustavo Sánchez
Petitet, de Carles Bosch
Trinta lumes, de Diana Toucedo

Millor pel·lícula europea

Call me by your name, de Luca Guadagnino
Caras y lugares, d’Agnès Varda i JR
Cold war, de Pawel Pawlikowski
El hilo invisible, de Paul Thomas Anderson

Millor curtmetratge

La última virgen, de Bàrbara Farré
Primer estrat, de Ventura Durall
Silencio por favor, de Carlos Villafaina
Tomorrow, d’Andrew Tarbet

Millor pel·lícula per a televisió

El nom, de Joel Joan
De la ley a la ley, de Sílvia Quer
Vida privada, de Sílvia Munt
Vilafranca, de Lluís Maria Güell