El passat dissabte es va donar per tancada una nova edició del Festival Julius, festival de curtmetratges que es va celebrar a Vic del 27 de novembre al 2 de desembre. S’hi van presentar vint-i-quatre curtmetratges a concurs, els quals van tenir com a eix central els morts vinents, ja que la temàtica d’enguany era la famosa pel·lícula La nit dels morts vivents (George A. Romero, 1968).

Cinc dies on els amants del gènere han pogut gaudir i participar en diverses activitats com una Master Class Zombie a càrrec de James J. Wilson, on es va repassar tota la història del zombi modern en el cinema, o una sessió especial del Cineclub Xic amb la projecció de la pel·lícula d’animació Paranorman seguit d’un taller gratuït de LightPainting amb El Bombetó.

Com a novetats, l’edició 2018 del festival ha incorporat un nou premi com és el de Millor Tràiler i el fet de que els curts guanyadors del premis més importants no puguin optar als premis més petits, la qual cosa fomenta la participació i premia l’esforç de tots els participants que presentin un curtmetratge a competició.

A continuació us deixem amb el gruix de guanyadors de totes les categories del festival.

Palmarès Festival Julius 2018

Jurat Julius: Miquel Bofill, Alba Cros, Loles Fanlo, Irene Solanich i Rafa Dengrá

  • Gran Premi Julius Ciutat de Vic al millor curtmetratge: Carcosa, d’Ignasi Roqué
  • Premi Bis-B al segon millor curtmetratge: La gàbia de les orenetes, de David Conill
  • Premi Orson Welles per la qualitat tècnica: Zombiosi, de Cris Gambín i Toni Pinel
  • Premi Jaume Esteve a la millor interpretació: Carme Anglès pel seu paper a Després de la infecció, de Dani Seguí
  • Premi Harpo Marx a la millor banda sonora original: Esteve Sunyol per la BSO del seu curt Inèrcies de morts en vida (Parts 2 i 3)
  • Premi Chico Marx al millor curt de realitzadors/es de fins a 25 anys: Palabras muertas, de Clara Llonch
  • Premi al millor tràilerPortes! de Josep Calle 7

Premi del públic Pitet de BavaLa gàbia de les orenetes, de David Conill

Premi Sert o no Sert a​l millor cartell

Jurat: Jordi Lafon, Laura Mas i Marcel·lí Gutiérrez –Txelo
El premi al millor cartell és per Mireia Codina pel seu cartell de BLANCA, de Pep Álvarez

Premi Miquel Porter i Moix dels cineclubs catalans

Jurat: Isaac Moreno, de Cineclub Alter Cinema de Torelló; Anna Lati, del cineclub Diable, de Martorell; i Montse Comerma, de Cineclub Vic

Després de la Infecció, de Dani Seguí

 

Deixa una resposta: